Jak robić fajne zdjęcia nad morzem?

Chwile zatrzymane w kadrze to najlepsza pamiątka z wakacji. Poznaj 10 wskazówek dzięki, którym Twoje zdjęcia znad Bałtyku zachwycą rodzinę i zbiorą masę serduszek na Instagramie oraz likeów na Facebooku!

 

Najlepszy aparat

…to ten, który masz akurat przy sobie! Przekonaj się do robienia zdjęć smartfonem, bo to po niego najłatwiej sięgnąć, gdy chodzi o utrwalenie wyjątkowych chwili i emocji. Zapomnij o ciężkich i nieporęcznych lustrzankach, które z trudem mieszczą się do plażowej torby! Aparaty w telefonach są coraz lepsze i pozwalają na zrobienie naprawdę dobrej jakości zdjęć.

 

Czysty obiektyw

Zanim naciśniesz migawkę upewnij się, że obiektyw smartfona nie jest zapiaszczony, umazany kremem z filtrem, czy przyprószony cukrem-pudrem, który właśnie obsypał się z gofra. Czyste szkło aparatu to bezwzględny warunek udanych zdjęć i to nie tylko z wakacji.

Najlepszy aparat to ten, który masz akurat przy sobie

 

Kadrowanie

Włącz w aplikacji aparatu siatkę dzielącą kadr na części i staraj się umieścić najważniejsze postacie i elementy zdjęcia na przecięciach linii. Unikniesz klasycznej, centralnej kompozycji, a Twoje zdjęcia zyskają głębię i będą ciekawsze.

 

Prosty horyzont

Krzywy horyzont to prawdziwa zmora zdjęć. Chociaż przestrzeganie tej zasady wydaje się banalne wystarczy przejrzeć galerię we własnym telefonie, żeby przekonać się, że wcale tak nie jest. Jeśli nie uda ci się utrzymać linii prostej w trakcie naciskania migawki, pamiętaj żeby naprawić kadr podczas późniejszej obróbki.

 

Wyłącz lampę i zoom

Zarówno lampa błyskowa jak i zoom to funkcje aparatu, o których możesz spokojnie zapomnieć. Psują jakość zdjęcia, przekłamują kolory i pozbawiają naturalności nawet najbardziej urokliwe i spontaniczne ujęcia.

 

Zadbaj o porządek w kadrze

Upewnij się, że robiąc zdjęcia rodzinie i bliskim nie fotografujesz również innego plażowicza, (który właśnie szeroko ziewa), pełnego kosza na śmieci, czy resztek po rybie z frytkami na talerzu. Nic tak nie psuje idealnego ujęcia niż niepożądany element w kadrze.

 

Zadbaj o sylwetkę

…ale tym razem nie swoją, a fotografowanej osoby. Nie ucinaj jej czubka głowy, ani stóp. Jeśli nie chcesz na zdjęciu uchwycić całej postaci pamiętaj, żeby linie cięcia sylwetki  przebiegały nad lub pod stawami. Najlepsze efekty daje kadrowanie kilkanaście centymetrów nad kolanami.

 

Złota godzina

Wakacyjne zdjęcia często robimy w pełnym słońcu. To duży błąd, bo ostre, kontrastowe światło sprawia, że fotografowane osoby mrużą oczy i marszczą się, a na ich twarzach pojawiają się niekorzystne cienie. Najlepsze warunki do zdjęć panują w trakcie tzw. złotej godziny, czyli tuż po wschodzie i na chwilę przed zachodem słońca. Światło jest wtedy delikatne i doskonale nadaje się do zdjęć portretowych.

Najlepsze warunki do zdjęć panują w trakcie tzw. złotej godziny, czyli tuż po wschodzie i na chwilę przed zachodem słońca. Światło jest wtedy delikatne i doskonale nadaje się do zdjęć portretowych.

 

Detale, detale, detale

Zbliżenie muszelki na piasku, garść kamyków w dłoni, czy stopy obmywane przez morskie fale – czasem najbardziej nastrojowe zdjęcia skupiają się na małym wycinku krajobrazu. Szukaj niestandardowych ujęć i spróbuj uchwycić w kadrze wakacyjną, beztroską atmosferę.

 

Przerabiaj, upiększaj i baw się efektami


ul. Rybacka 15A
82-103 Jantar
tel.: 510 264 162
e-mail: kontakt@domymorskie.pl

NAPISZ DO NAS